Serdecznie polecamy naszą cotygodniową prasówkę! Przeczytacie w niej m.in. o znaczeniu wyroku TSUE w sprawie smaku sera dla branży perfumeryjnej, rodzinnym sporze o nazwisko z udziałem Rihanny oraz karze dla firmy Guess.

 

Życzymy miłej lektury!

 

  1. Czy wyrok w sprawie smaku sera uderzy w branżę perfumeryjną?

W ubiegłym roku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odmówił ochrony prawnoautorskiej smakowi sera z powodu niemożności jego obiektywnego zdefiniowania. Wbrew pozorom, wyrok ten ma duże znaczenie nie tylko dla producentów żywności, lecz także dla branży perfumeryjnej, bowiem zapachy są tak samo trudne do zdefiniowania. Problem ten rozwiązuje częściowo prawo USA, które dopuszcza zastrzeżenie zapachów jako znaków towarowych. Nie jest wykluczone, że po pojawieniu się odpowiednich metod identyfikacyjnych, prawnoautorska ochrona smaków i zapachów będzie możliwa także w UE.

Czytaj dalej

 

  1. Spór o nazwisko

Są sprawy, w których więzy rodzinne przestają mieć znaczenie, zwłaszcza gdy w grę wchodzą duże pieniądze. Najświeższym przykładem jest spór między piosenkarką Rihanną (jej pełne nazwisko to Robyn Rihanna Fenty) a jej ojcem Ronaldem Fenty, którego powodem jest … ich wspólne nazwisko. “Fenty” jest bowiem nazwą linii kosmetyków i bielizny Rihanny, zostało również zastrzeżone jako znak towarowy. Kapitał na popularności córki chciał zbić jej ojciec (szef firmy Fenty Entertainment), który rzekomo miał podawać się za agenta piosenkarki i kontraktować w jej imieniu koncerty. Wcześniej próbował otworzyć sieć hoteli pod nazwą “Fenty”, lecz nie zgodził się na to amerykański urząd znaków towarowych.

Czytaj dalej

 

  1. Rwanda ogranicza stosowanie kremów rozjaśniających

Władze Rwandy zakazały stosowania kremów rozjaśniających skórę do celów pozamedycznych, dołączając tym samym do Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej, które wcześniej podjęły podobne kroki. Powodem są negatywne konsekwencje zdrowotne, które mogą być skutkiem używania tych specyfików. Są one jednak bardzo popularne w krajach Afryki, gdzie jasna karnacja nadal traktowana jest jako wyznacznik wysokiej pozycji społecznej.

Czytaj dalej

 

  1. Guess ukarany za antykonkurencyjne praktyki

Komisja Europejska ogłosiła nałożenie na firmę Guess kary wysokości prawie 40 mln euro za stosowanie szeregu praktyk antykonkurencyjnych. W latach 2014-2017 firma miała zakazywać dystrybutorom używania jej znaków towarowych w celach reklamowych, arbitralnie udzielać zgód na sprzedaż online, narzucać ceny odsprzedaży produktów oraz ograniczać zasięg działalności detalistów do określonych terytoriów. Praktyki te zadaniem KE doprowadziły do podziału rynku oraz sztucznego zawyżania cen detalicznych w poszczególnych państwach. Podobne postępowania Komisja prowadzi także przeciwko innym firmom, m.in. Nike.

Czytaj dalej

 

A czy Wy trafiliście na jakieś ciekawe sprawy dotyczące prawa własności intelektualnej w ostatnim czasie? Dajcie znać!

Prasówka powstała przy współpracy zespołu Kancelarii Snażyk Korol Mordaka.

Klaudia Wierzbicka

Klaudia Wierzbicka

Business Manager Instytutu Prawa Mody, magister prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz aplikant rzecznikowski. W swojej pracy magisterskiej skupiła się na temacie ochrony znaków towarowych w świetle ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Absolwentka Szkoły praw własności intelektualnej im. Hugona Grocjusza oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego działającej przy Uniwersytecie Warszawskim. Uwielbia modę, podróże oraz spacery ze swoim psem.

More Posts

Skip to content