fbpx

Serdecznie zapraszamy na cotygodniową prasówkę! Dziś m.in. o skutecznej obronie znaku towarowego przez Louis Vuitton, kolejnej sprawie o naruszenie patentu z udziałem Steve’a Madden’a oraz nowych przepisach postępowania w sprawach o naruszenie własności intelektualnej.

Życzymy miłej lektury!

1. Kultowy wzór Louis Vuitton pozostanie znakiem towarowym

Przypominający szachownicę wzór Damier, będący jednym z flagowych symboli marki Louis Vuitton, pozostanie (przynajmniej na razie) znakiem towarowym. Sąd UE uchylił bowiem decyzję komisji odwoławczej Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej unieważniającą rejestrację znaku z powodu nierozpatrzenia wszystkich dowodów potwierdzających wtórne nabycie przez niego charakteru odróżniającego. Jest to okoliczność kluczowa, gdyż szachownica sama w sobie nie posiada takiego charakteru.
Czytaj dalej

2. Twórcze połączenie nietwórczych elementów może być utworem

Organ rewizyjny amerykańskiego urzędu ds. praw autorskich uchylił wydaną w pierwszej instancji decyzję odmawiającą uznania za utwór rzeźby zdobiące front sklepu Abercrombie & Fitch’s. Mimo bowiem iż składa się ona z liter i kształtów geometrycznych, ich połączenie jest wystarczająco twórcze, aby uzyskać ochronę prawa autorskiego. Urząd zaznaczył jednak, że ochrona ta nie rozciąga się na poszczególne elementy rzeźby.
Czytaj dalej

3. Steve Madden oskarżony o naruszenie patentu Converse

Dla stałych czytelników naszej prasówki, obecność w niej informacji o kolejnej sprawie z udziałem Steve’a Madden’a nie powinna stanowić żadnego zaskoczenia. Tym razem jest on oskarżany o naruszenie patentu marki Converse, chroniącego oryginalną podeszwę buta Run Star Hike. Jak wynika z twierdzeń strony powodowej, pozwany nie tylko nie reagował na kierowane do niego wezwania do zaprzestania naruszeń, lecz niedługo po otrzymaniu jednego z nich, wprowadził do sprzedaży nową wersję spornego produktu.
Czytaj dalej

4. Poszkodowani naruszeniem IP łatwiej zabezpieczą dowody

Już za niecałe dwa tygodnie wejdą w życie przepisy o postępowaniu odrębnym w sprawach o naruszenie własności intelektualnej. Przewidują one nowe środki prawne, które pozwolą powodom łatwiej uzyskać i zabezpieczyć dowody dokonanych naruszeń. Co ważne, będzie można z nich skorzystać zarówno w trakcie procesu, jak i przed jego wszczęciem.
Czytaj dalej

Klaudia Wierzbicka

Klaudia Wierzbicka

Business Manager Instytutu Prawa Mody, magister prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz aplikant rzecznikowski. W swojej pracy magisterskiej skupiła się na temacie ochrony znaków towarowych w świetle ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Absolwentka Szkoły praw własności intelektualnej im. Hugona Grocjusza oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego działającej przy Uniwersytecie Warszawskim. Uwielbia modę, podróże oraz spacery ze swoim psem.

More Posts

Skip to content