fbpx

Jak co czwartek zapraszamy na naszą prasówkę! Dziś m.in. o nagłym zwrocie w sprawie fuzji LVHM i Tiffany & Co., unieważnieniu rejestracji kształtu buta “Moon Boot” oraz pozwie modelek przeciwko Moda Operandi i wydawcy magazynu Vogue.

Życzymy miłej lektury!

1. Fuzja LVHM i Tiffany & Co. pod znakiem zapytania

W odpowiedzi na decyzję koncernu LVHM o odroczeniu finalizacji przejęcia Tiffany & Co. co najmniej do początku stycznia przyszłego roku, producent biżuterii wniósł pozew mający na celu wymuszenie zamknięcia transakcji jeszcze w listopadzie 2020 r. Konflikt o termin połączenia (na który nakłada się także zwłoka LVHM w uzyskiwaniu wymaganych zezwoleń antymonopolowych) prawdopodobnie jest rezultatem działań francuskiego rządu, który, wpływając na LVHM, próbuje w ten sposób zniechęcić USA do planowanego podwyższenia ceł na towary importowane z Francji.
Czytaj dalej

2. Rejestracja kształtu “Moon Boot” unieważniona

Pierwsza Izba Odwoławcza Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) podtrzymała decyzję o unieważnieniu rejestracji kształtu zimowego buta “Moon Boot” (produkowanego przez markę Tecnica), inspirowanego obuwiem amerykańskich astronautów. Urząd przychylił się tym samym do argumentów przedstawionych przez szwajcarską firmę Zeitneu (wnoszącej o unieważnienie), podnoszących brak wymaganej zdolności odróżniającej znaku. Decyzja Urzędu nie oznacza jednak końca prawnej ochrony “Moon Boot” jako znaku towarowego, gdyż poza rejestracją w EUIPO, został on zarejestrowany w wielu innych krajach świata.
Czytaj dalej

3. UK: odmowa rejestracji “królewskiego” znaku towarowego

Brytyjski urząd ds. własności intelektualnej uwzględnił sprzeciw przedstawiciela rodziny królewskiej wobec rejestracji znaku towarowego “The Royal Buttler” (“Królewski Kamerdyner”). Jego posiadacz – Grant Harrold – który rzeczywiście przez kilka lat był kamerdynerem na dworze księcia Walii, planował używać go do oznaczania prowadzonych przez siebie kursów etykiety. O decyzji urzędu przesądził jednak brak oficjalnego sygnowania jego działalności przez rodzinę królewską, co mogło skutkować wprowadzeniem klientów w błąd.
Czytaj dalej

 4. Modelki pozywają Moda Operandi i wydawcę Vogue za naruszenie wizerunku

Grupa 44 modelek pozwała markę Moda Operandi i wydawcę magazynu Vogue, zarzucając im naruszenie prawa do wizerunku. Pozwani mieli bowiem wykorzystywać zdjęcia wykonane podczas pokazów mody w celach komercyjnych (promocji produktów odzieżowych) bez uzyskania zgody uwiecznionych na nich modelek. Uwagę komentatorów zwraca brak zarzutu naruszenia praw autorskich, co jednak jest dość oczywiste, zważywszy na fakt wykonania spornych zdjęć przez fotografów Vogue.
Czytaj dalej

Klaudia Wierzbicka

Klaudia Wierzbicka

Business Manager Instytutu Prawa Mody, magister prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz aplikant rzecznikowski. W swojej pracy magisterskiej skupiła się na temacie ochrony znaków towarowych w świetle ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Absolwentka Szkoły praw własności intelektualnej im. Hugona Grocjusza oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego działającej przy Uniwersytecie Warszawskim. Uwielbia modę, podróże oraz spacery ze swoim psem.

More Posts

Skip to content